Fren Nasıl Kullanılmalı/ Fren Yanlış Kullanırsa Ne Olur/ Disk Ve Balatayı Nasıl Kollarız ?

“ ABS ” Ne Kadar Biliyorsunuz
Anti-lock Brakin System yani Kilitlenmeyen Frenleme Sistemi, otomobil endüstrisindeki en hayati icatlardan biridir. Frenleme esnasında, tekerleklerinizin kilitlendiğini hissettiği anda fren gücünü azaltıp sonra tekrar artıran ve bu şekilde kilitlenmelerini önleyen sistemdir. Bu sayede, hem aracın hızının azalmasını hem direksiyon kontrolünü kaybetmemenizi sağlar. Saniyede defalarca fren gücünü azaltıp artırarak (sanki fren pedalını pompalarmış gibi) sistem aracı güvenli bir şekilde yavaşlatır yada durdurur. Güvenli bir şekilde durmak için tek yapmanız gereken fren pedalına sonuna kadar basmak ve ayağınızı durana kadar hiç kaldırmamaktır.
Aşağıda yer alan frenleme tekniklerinden bazıları, ABS’li araçlar için geçerli değildir. Çünkü ABS ve sistemdeki çok sayıdaki alıcı (sensor) ve işlemci, sizin yerinize her şeyi düşünerek, aracın kontrolünü kaybetmemenizi sağlayarak, aracı en kısa mesafede durdurur.
Frenleme Teknikleri
Aşağıda yer alan frenleme teknikleri, çoğu durumda tecrübeli sürücüler tarafından kullanılması gereken ve ABS donanımı olmayan (yada sistemin devreden çıkarılabildiği) araçlar için geçerli tekniklerdir.
Limit frenleme
ABS frenleme
Kilit frenleme
Ardışık frenleme
Unutmamamız gereken bir nokta en iyi frenleme tekniği her zaman en kısa sürede durmak anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda viraja girme, direksiyon hakimiyeti gibi kriterler de önemlidir. Burada ABS donanımlı araçlar ve ardışık frenleme direksiyon kontrolünüzün kaybolmamasını sağlar.
Hangi frenleme tekniği en iyisidir
Eğer bir pistte kullanıyorsanız, muhtemelen limit frenleme tekniği en iyisi olacaktır. Tabi tecrübeli yarış pilotlarının dahi frenlerinin kilitlenmelerini engelleyemeyebiliyorlar. Çoğu durumda, direksiyon hakimiyetini ortadan kaldırdığı için kilit frenleme tercih edilmemekle birlikte, bazı özel pist ve lastik durumlarında bu teknik tercih edilebilir. Fakat normal yol koşullarında kesinlikle kilit fren yapılmamalıdır.
Limit fren tekniği nedir (ABS’li ve ABS’siz tüm araçlar için)
Yazının en başında da yazıldığı üzere, en yüksek frenleme performansı tekerleklerin tam kilitlenmeye başlamadan önceki anda gerçekleşir. Dolayısıyla frenleme esnasında fren basıncını tekerleklerin dönüş durumunu hissederek artırıp azaltmanız gerekir. Kağıt üzerinde kolay görünmekle birlikte, pratikte yol durumunu, tekerlekleri, yaklaştığınız nesneyi, manevra yapma ihtiyacınızı göz önüne aldığımızda tüm bunları aynı anda göz önüne almak ve buna göre fren gücünü ayarlamak son derece zordur.
ABS frenleme
ABS fren sistemi ile limit frenleme tekniğindeki tüm zorluklar ortadan kalkmaktadır. Eğer limit fren tekniği uygulamayı denemiş ve bunda başarısız olmuşsanız yani tekerlekler kilitlenecek aşamaya gelmişlerse, bu durumda ABS devreye girerek tekerleklerin kilitlenmesini engelleyecektir. Bu şekilde direksiyon hakimiyetiniz hiçbir zaman kaybolmaz. Fakat, limit frenleme tekniğine göre ABS daha uzun sürede durmanıza sebep olacaktır. Bununla birlikte, kilitlenmiş (kızaklayan) lastiklerle frenlemeye göre çok daha kısa sürede duracaktır.
Unutulmaması gerekir ki, ABS frenleme limit frenlemeye göre kağıt üzerinde daha uzun bir fren mesafesi ortaya koymakla birlikte, fiili durumda çok yetenekli ve tecrübeli sürücülerin dahi limit freni ideal şekilde kullanması ve ABS frenlemeye göre daha kısa mesafede durması pek mümkün değildir.
Kilitli fren tekniği (ABS’siz araçlar için)
Yukarıda tekerleklerin kilitlenmesinin ne kadar kötü olduğu anlatılmakla birlikte, ıslak bir yol yada pist gibi çok istisnai koşullarda frenleri kilitleyecek kadar sert frenleme işe yarayabilir. Tabi tekerlekler kilitlendiğinde aracın hakimiyetini kaybedeceğinizi hatırlatmak fayda var. Bu durumda sadece aracın gittiği yönde frenleme yapacağınız bir durumun olmasına dikkat etmelisiniz.
SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ
OTO TAMİRCİM FACEBOOK: groups/27978131575864
OTO TAMİRCİM instagram: oto_tamircim?hl=tr
ADRES VE KONUM İÇİN LİNKE TIKLAYIN
www.google.com/maps/place/G%C3%BCven+Oto+Tamircim/@41.2363587,36.4260753,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x4087df09f4123e2d:0x29062f2fcaf7cf54!8m2!3d41.2363587!4d36.428264
#brake#brakedisc#lining

Herunterladen

görünümler
13,238

YORUMLAR

 • وعليكم السلام🙋‍♂️

  Osman GaziOsman Gazi22 gün önce
 • bırak yaksınlar araba kullanması bilenmi var milletin araba kullanmasıno görsen hiç anlatmaya zahmet etmezdin

  SANAL DARBESANAL DARBE23 gün önce
 • Yokuş inerken fren yapmayım diye manuele aldım araç beşinci vitesteymiş vites değiştirilemedi yazdı motor bağırdı hemen otomatiğe attım tekrar zor toparladım önce hızımı azaltmalıydım sanırım

  Zeynep CeliksoyZeynep Celiksoy25 gün önce
  • 👍🏻aynen öyle

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİM24 gün önce
 • Bence yan sanayi kullanılmasından kaynaklaniyo balata disk orijinal pahalı çünkü çoğu insan yanasmiyo iyi yayinlar

  Huseyin OzdemirHuseyin Ozdemir28 gün önce
 • Teşekkürler

  K NidaK Nida28 gün önce
 • çok teşekkür ederiz abim hayılı işler dileriz

  Kazım KayaKazım Kaya29 gün önce
 • ben uzun yolda frene bile dokunmuyorum rampa gelirse vites düşüyom motor freni yapıyor zaten çok dikse hafif frenede dokunuyorum onun haricinde fren bile yapmiyom önüme araç atlamassa sehir içindede genelde lambalarda cok uzakdan boşa alip yada yine motor freniyle yavaslatiyom cok hafif ve yumuşak basiyom hep frenlere 10 senedir focusum var 80 bindei geçen sene ustaya bir göstereyim bakalım balata varmı diye daha bitmemiş balatan ama gelmişken degistireyim bari dedi değişti :)

  Zaman YolcusuZaman Yolcusu29 gün önce
 • Kolay gelsin arabaları kaç devir araliğinda kullanmamiz lazım bunu neye göre bileceğiz mesela bende 1.6 2011 caddy var sağlıkli devir aralığı nedir

  Mehmet ZeybekMehmet ZeybekAylar önce
  • Dizelde 2 3 bin devir arasi kullanilmali arada sirada da arabayi sıkıştirmak gerekli yani devirli kullanin ayda bir zorlayin arabayı ki kurum yapmasin

   Light erkek SelamiLight erkek SelamiAylar önce
 • Bunun özeti; frenler hızı sabit tutmak için değil, aracı yavaşlatmak ya da durdurmak için kullanılmalıdır. Hızı frenle sabit tutmaya çalışan kişi sürücülükten de fizikten de anlamayan kişidir.

  erkin canerkin canAylar önce
 • Canım samsunum. Sağolasın ustam bilgi için

  Yunus Emre ÖZENÇYunus Emre ÖZENÇAylar önce
 • Kolay gelsin usta hayırlı işler

  Asıll AdammAsıll AdammAylar önce
 • Almanya dan selamlar. Çok abartmaya gerek yok öyle biraz fren kullanmayla disk felan yanmaz. Biz her yıl ful yüklü araçla tek yön 3500 km yol gidiyoruz yanma filan yok. Ancak disklerin aşınma payı çok az mesela benim arabada arka diskler 9mm ve 7,4 e düştüğünde değişmesi gerekiyor. Bu yüzden diskleri tornaya vermek akıllıca değil ve sadece bizim memlekette yapıyorlar.

  Kenan ReisKenan ReisAylar önce
 • Senin anlattıklarını usta şöförler bilir ancak 😉

  sguzel34sguzel34Aylar önce
  • şimdi yaz gardaş bende biliyim.Otomatik arabayla buzda rampa iniyon vitesi sabite aldın bir iki neyse kendi kendine iniyor Buz bitti yaklaşık 600 mt buz yok taktın vitesi D ye araba hızlandı 600 mt bitti aniden tekrar buz başladı şimdi ne bok yiyecez aracı aniden tekrar 2 ye mi çekek yoksa aniden frenemi basak Yoksa en güzeli N ye alıp Allah Allah diyipmi inekmi rampayı ?? Aydınlatırsan sevinirim

   hakkı serdar örsoğluhakkı serdar örsoğluAylar önce
 • Bayır assagi inerken 3000 devirde araç yine yakıt yakar mı

  Emre YılmazEmre YılmazAylar önce
 • Hocam merhaba, benim bir sıkıntım var. 1992 model honda civic sahibiyim. Viteslerde zor geçiş yaşıyorum. Baskı balata ve alt üst merkezler değişti fakat yinede kırmızı ışıkta beklerken ayağım debriyaj basılı durunca biranda 1. Viteste takılı kalıp devir düşüyor vitesten çıkmıyor araç. Kendi ustam tekrardan merkezlerden biri kaçırıyor dedi senin şanzımanında sorun yok diyor. Acaba senkromençlerden olabilirmi ? Geri vitesde de cartlama var. Bana bi yol gösterin

  Tayfun PEKENGİNTayfun PEKENGİNAylar önce
 • Sohbetin hos usta

  Mustafa CilaMustafa CilaAylar önce
 • Abdullah ustayi bize almanyaya yolla 5.000 € maas arti yillik izin parasi verelim. Saygilar

  Wir Packen AusWir Packen AusAylar önce
 • Helal olsun ustam sana çok sağol

  ParapellaParapellaAylar önce
 • Adam 100mt sonra sokağa donecek , formula yariscisi gibi saliveriyor araci, salsin abi salsin size ekmek çikar

  Suha SubakanSuha SubakanAylar önce
 • İyiki söyledin sıcak frene su dutulmuyacağını cok doğru ustam slmlar gardaş

  Erdal çorumlu 19Erdal çorumlu 19Aylar önce
 • Ustam sayende herkes tamirci olacak yakında

  murat karakurtmurat karakurtAylar önce
 • Samsun krazlık tanıdım memleketimi

  Okan KayaOkan KayaAylar önce
 • Kaliteli disk sudan atmaz. Aracımın orjinal diskleri bitiyor hala atmadı. Su birikintilerindede hız kesmiyorum

  Özkan CaÖzkan CaAylar önce
  • Diskleri 300 400 dereceye cikar dene gorelim 😜

   mustafa cingozmustafa cingozAylar önce
 • Sen adamın kralisin

  Antonia JesseAntonia JesseAylar önce
 • Bu tür videolar bekliyoruz hem de çok.

  dinc dincerdinc dincerAylar önce
 • Usta teşekkürler. Böyle denk gelirse anlat çok faydalı oldu

  Murat ADIGÜZELMurat ADIGÜZELAylar önce
 • 👍

  عبدعبدAylar önce
 • Ustam ben izine giderkene türkiyeye girince Otobüslerin mola verdiği Restonatlarda mola veriyorum ve oradaki yıkamacı görevli hop hemen geldi baktım yıkayacak hemen hayır yıkama önce soğsun eğer sıcakken yıkarsan disklere zarar verir frene basınca titretme yapar diye sürekli uyarıyorum abi boş ver ya bir şey olmaz diyor hehe yok kardesim önce soğsun sonra yıkarsın diye yıkatmıyorum 👍

  Karizma TürkKarizma TürkAylar önce
  • @AKLIMA GELMİYOR haklısınız kardeşim şehir içinde daha çok frene basıldığından dolayı daha fazla ısınma olur ben ginede hemen yıkatmıyorum önce soğmasını bekliyorum.

   Karizma TürkKarizma Türk29 gün önce
  • Uzun yolda ısınmaz fazla şehir içinde çok ısınır

   AKLIMA GELMİYORAKLIMA GELMİYORAylar önce
 • A. Selamlar Değerli Ustam Hayırlı işler kolay gelsin sizlere

  Karizma TürkKarizma TürkAylar önce
 • Motor kompresyonu iyi hoş da sayın ustam diyelim ki benim Honda H-RV aracım var ve bu araçlar genelde DCT şanzımanlı yani kevlar kayışlı sistemde çalışıyor ben bu arabayı kompresyona sokamam sokanı da görmedim. Kasnaklı japon şanzımanları ya da en basitinden maxi scooterlar felan öldü mü? Cevap hayır. Fren dediğimiz şey enerjiyi ısıya çevirerek araçları yavaşlatmaya ve durdurmaya yarar tüm dünya bu görüşe sahiptir frenin açıklaması budur ve buradaki asıl olay diskin yanması değil ki o fren diski alev de alsa yamulmadığı sürece aynı tutuşu sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Buradaki büyük denklem SANAYİ USTALARIMIZDIR. Bir fren hidroliğinin ömrünün olduğunu bilmeyen ustalarımız hala daha mevcuttur. Fren hidroliği yapısı gereği nemlenmeye yani içinde su tutmaya müsaittir. Isının etkisiyle hidrolik değil de su kaynamaya başlar peşinden de hidrolik gelir. Yani yok disk yandı yok balata işlevsiz felan fasa fiso. Hidroliğini,O-ringlerini,fren merkezini bakımlı eksiksiz bir şekilde tut sonra balata bitimine kadar kesintisiz fren kullan. Ki balata ömürleri ve disk ısılarını belgelerle önünüze sunarım iyi günler. (Bu arada fake hesap ismime takılmayın) Hoşçakalın.

  Şeyma ŞahinŞeyma ŞahinAylar önce
  • Katılıyorum. İlaveten 100 liralık balatayı eritmemek için yokuş aşağı hareket halindeyken 2 ye ve hatta 1'e düşüp tüm tahrik ve triger aksamının ırzına geçen ustama da saygılarımı sunuyorum. Araç otomatik de olsa yokuş aşağı sürat sahibiyken bu kadar agresif düşüşler yapılmamalı. Yokuşun başından beri düşük vitesle inmek başka, yokuşun ortasında vites düşürmek başka.

   Ahmet A.Ahmet A.Aylar önce
 • Ustam, frene basınca sürtme sesi geliyor. Araç doğan. Başka Bi aracımız da böyle ses yok

  Adem KunulAdem KunulAylar önce
 • teşekkürler

  Tevfik SabuncuTevfik SabuncuAylar önce
 • Sağ ön diski yeni degistirmistik 1 hafta olmuştu ve disk sıcakken su birikintisine girdik dumanla beraber biraz koku geldi. Sizce diskimiz zarar görmüş müdür?

  Melek PektaşMelek PektaşAylar önce
  • Cvp verilmis 👍🏻

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
  • O duman diskten değil egzostan gelmiştir, 100 km civarında hızla giderken biraz ani fren yapınca direksiyonda vuruntu titreşim yoksa disklerde yamulma bozulma yoktur.

   Hakan KocabayHakan KocabayAylar önce
 • Ağzına sağlık ustam tesekkurler

  Turan YılmazTuran YılmazAylar önce
 • Ben yayladan iniyorum, fren kızmıyor bile. Yokuş aşağı inmeyi bilmeyen insan fren kızdırır. Bide aracı yıkatmak istiyorsanız 5 km kadar düzde fren kullanmadan sakince kullanın, sonra sıkıntısız yıkatılabiliyor.

  john wickjohn wickAylar önce
 • Güzel bilgi tesislerde cart diye su vuruyorlar araçlara otobüslere dikkat edin :)

  Burak aratoğluBurak aratoğluAylar önce
 • Aleyküm selam ustam kolay gelsin allaha emanet ol

  Yaşar ÜnlüYaşar ÜnlüAylar önce
 • Kocaeli Darıca'dan selamlar iyi bir video olmuş.

  caner dişlicaner dişliAylar önce
 • Yağmur yağınca su olmuyormu usta

  serhat gumusserhat gumusAylar önce
  • Yagmursa diski kızdırabiliyosan sana helal olsun

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
 • Ustam diskler değişincede randuman vermiyor. Boludayım 1 sene olmadan tornaya gitti. Su felanda tutmadım. Tavsiye edeceğiniz nbşr disk markası var mı

  lineer alperlineer alperAylar önce
  • @OTO TAMİRCİM frene basınca titreme oluyor. Ustalar poryada aksda bşr şey yok diyor. Söylenen disk üretimin de eski kalitenin olmaması.

   lineer alperlineer alperAylar önce
  • Verim derken abi titreme mi war yeni degiştirsenizde porya kontrol edilmeli aks kontrol edilmeli abi

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
  • Birde ben sana sormadım ustaya sordum.

   lineer alperlineer alperAylar önce
  • Fren tutmuyor demedim ben

   lineer alperlineer alperAylar önce
  • @john wick meesele diskin tutması değil çarpılması.

   lineer alperlineer alperAylar önce
 • Kullanmş oldugum iveco dally var bir ay içinde 3 sefer disk degşti yine ayni çözemiyoruz su filan tutmadk

  Hakan SicakyuzHakan SicakyuzAylar önce
 • Abi bu fren disklerini artik her model araca gore hava kanalli (delikli) disk satiliyor senin gorusun nedir sence alinmali midir ? Faydasi olur mu ?

  CKOCKOAylar önce
  • Agrasıf kullanman warsa al abi kısa mesafede fren kullanıyorsan araçı şehir içinde süretli kullanıyorsan kesin al

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
  • Ben aldım çok memnunum. En ufak sıkıntı yok. Ne titreme ne ısınma.

   ŞAFAK ŞİŞMANŞAFAK ŞİŞMANAylar önce
  • Kaliteli markaysa daha iyi soğutma sağlar fren tutuş kaybı geç yaşanır zorlama durumunda. Kalitesizse yaklaşma bile.

   john wickjohn wickAylar önce
 • Fren kullanmayı bilmeyen araba sürmesin 😂

  Sevimli Ayılar OynuyorSevimli Ayılar OynuyorAylar önce
 • Ustam dogru soyluyosun su vurmamak lazimda su birikintisinede girince yagmurlu havalarda disk yine yamuluyor

  ahmet karaahmet karaAylar önce
 • En son bi gazlama bekledim ama gelmedi :(

  Ahmet KuscuAhmet KuscuAylar önce
 • Eline sağlık ustam fren kaliperinin yönü değiştirilebilir mi tekerin ön tarafından arka tarafına alına bilir mi iyi bir ARGE yapılsa neden genelde on tarafta durur teşekkürler.

  Mücahit GençMücahit GençAylar önce
  • Walla bu konu tartısmalı

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
 • 🇹🇷💪

  Dudu SternDudu SternAylar önce
 • Çok faydalı 👏

  ezelo eaezelo eaAylar önce
 • Hibritler balata az kullanıyor. Ne gibi sorunlar çıkabilir ileride?

  hudi astahudi astaAylar önce
 • Ustam merhaba, kendinizi göstermiyorsunuz artık bu beni çok üzüyor ☹️

  Adem ÖzcanAdem ÖzcanAylar önce
  • İlk videoda hemen :)

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
 • Allah razı olsun ustam güzel bilgi

  Yunus OysalYunus OysalAylar önce
 • Ağzına sağlık usdam

  Yasin DağlıYasin DağlıAylar önce
 • Linea e4 termostat değişimini de gösterirmisin kendim değişmeyi düşünüyorum

  Davut GÖRMEZDavut GÖRMEZAylar önce
  • Deng gelirse neden olmasın

   OTO TAMİRCİMOTO TAMİRCİMAylar önce
 • Eline emeğine sağlık ustam 👍

  Abdussamed GülAbdussamed GülAylar önce
 • Kullanıcılara güzel bilgilendirme olmuş👍teşekkürler yılmaz oto dan hayırlı işler dilerim🌹

  Mustafa UstaMustafa UstaAylar önce
 • Araç neydi acaba? Maşallah sağlam fren sistemi varmış ama o bile dayanmamış.

  Semih GezenSemih GezenAylar önce
  • @Ahmet Kuscu hahaha phaetonu kim bulmuş toprağım

   Akın ZerayAkın ZerayAylar önce
  • @cozep Phaeton değil mi

   Ahmet KuscuAhmet KuscuAylar önce
  • Toureng 3.2

   cozepcozepAylar önce
 • Teşekkürler 👏

  Ersin DumanErsin DumanAylar önce
 • Yine güzel bilgi 👏

  hüseyin aytaçhüseyin aytaçAylar önce
 • sa ustam kolay gelsin çok açıklayıcı bir video olmuş

  Metecan IşıkMetecan IşıkAylar önce
 • .

  Yunus TulumYunus TulumAylar önce
 • Aleykum Selam ve Rahmetullahi ve Berakatuh...

  Sinan SelefiSinan SelefiAylar önce
 • Güzel video olmuş emeğine sağlık kerem usta 👍

  Mustafa KonarMustafa KonarAylar önce
 • usta yağ soğutucusu , termostat ve yağ pompasını değişimini de ağır bakımlara eklemek faydalı olur mu?cevap evetse kaç km den sonra tşk ederim

  Adnan İmrekAdnan İmrekAylar önce
 • Teşekkürler

  murat bafralımurat bafralıAylar önce
 • Koaly gelsin ustam,hayırlı kazançlar.

  Melih GülkayaMelih GülkayaAylar önce
 • Kolay gelsin hayırlı işler

  Engin AtarEngin AtarAylar önce
 • İlk yorum benden ustam👌

  OĞUZHANOĞUZHANAylar önce